13 grudnia 2015

"Dziewczyna z Kamienia" Izabella Cywińska

W kieracie przedświątecznych porządków udało mi się znaleźć chwilę wolnego czasu i postanowiłam go spożytkować na napisanie kilku słów o wyjątkowej książce. Autobiografię Izabelli Cywińskiej skończyłam czytać kilka dni temu i ciągle "siedzi" mi w głowie, zatem wspomnę tu o niej, coby te myśli, jakie mi o niej towarzyszą, nie umknęły...
Izabella Cywińska, wybitna reżyserka teatralna i filmowa oraz minister kultury w rządzie Tadeusza Mazowieckiego, większości (i mnie również) kojarzy się głównie z bardzo dobrym, ale również kontrowersyjnym, serialem Boża podszewka. Wiele lat temu oglądałam go z wypiekami na twarzy i ekscytacją, a nazwisko reżyserki zachowałam w pamięci. Kiedy dowiedziałam się, że powstała autobiografia pani Cywińskiej, od razu wiedziałam, że po nią sięgnę, licząc na dużą dawkę interesujących faktów, emocji i ciekawostek. I nie zawiodłam się. Dostałam znakomitą, niebywale wciągającą i interesującą historię kobiety silnej, twórczej, niezłomnej i wrażliwej. Przeczytałam ją jednym tchem i z żalem odłożyłam...
Tytułowy Kamień, to miejsce, gdzie Izabella Cywińska spędziła pierwsze lata życia. To piękny i malowniczy pałac, ze służbą, przybudówkami i pomieszczeniami gospodarczymi. To obiekt otoczony rozległym parkiem, mnóstwem zieleni i kryjówkami, gdzie życie płynie według pór roku i obrzędów im przypisanych. To wreszcie kraina szczęśliwości i beztroski, choć nie dana raz na zawsze. Rodzina Cywińskich będzie musiała odejść ze swojego miejsca na ziemi i odnaleźć inne... Życie ich i małej Izabelli zacznie się od nowa. 
I my, czytający, zaczynamy wraz z Cywińską wędrówkę przez jej całe, nowe życie. Opowiada nam o swoim dzieciństwie, dorastaniu, zauroczeniach i miłościach, małych i większych radościach i smutkach, porażkach, życiowych zawieruchach, szukaniu swojego teatru i miejsca na ziemi, o swoich bliskich i zespole swoich aktorów, przyjaciołach, mężu i jego kolekcji lamp, przeciwnikach, zdradza czytającym anegdoty i ciekawostki ze swojego życie, barwnie mówi o swoich sztukach, polityce, podróżach i wreszcie bardzo obszernie o Bożej podszewce. A wszystko to podane w sposób ciekawy, wciągający i momentami magiczny. Mnóstwo w tej autobiografii zdjęć. Zdjęć z dzieciństwa, rodziny, pamiątek, dokumentów, ważnych miejsc i zdarzeń. Te zdjęcia, to kolejny, ogromny walor autobiografii pani Cywińskiej. Jednym słowem- to się czyta! Ta opowieść o życiu wybitnej kobiety zachwyca. Pięknie o tej książce napisała na okładce Danuta Stenka, jedna z ulubionych aktorek Izabelli Cywińskiej i pamiętna Maria Jurewicz z Bożej podszewki: "Wstawiłam stopę do strumyka, a po chwili okazuje się, że płynę z nurtem rzeki, z nurtem opowieści- w której wielkie wydarzenia przeplatają się ze zwykłym życiem, tragiczne sytuacje zderzają z komicznymi- przez epoki, pokolenia, ustroje, teatry. Mijam po drodze sytuacje, o których słyszałam, spotykam ludzi, których znam... Zanurzyłam się w tej historii, płynę nieprzerwanie, z ciekawością, do ostatniej kropki. Doskonała rekomendacja. Jestem pod ogromnym wrażeniem pieczołowitości, z jaką została opowiedziana historia życia Izabelli Cywińskiej i życzyłabym sobie, żeby wszystkie biografie wyglądały w taki sposób: interesujące, wciągające, kompletne i rzetelne, poparte mnóstwem faktów historycznych, autentycznymi zdarzeniami, miejscami i postaciami, z bogatym zapleczem zdjęć. Że nie wspomnę o pięknym i starannym jej wydaniu: twardej oprawie, sporym formacie, pięknym układzie stron itp. Książka ta jest doskonała! Polecam baaardzo! 

Ps. A ja właśnie dziś zamówiłam na Allegro jedyny dostępny zestaw dwóch części książki Boża podszewka, autorstwa Teresy Lubkiewicz-Urbanowicz, na podstawie której powstał słynny serial. I już cieszę się na myśl, że będzie mój i z ogromną przyjemnością zabiorę się do czytania :)  

 I. Cywińska, Dziewczyna z Kamienia, Wyd. Agora, Warszawa 2015, s. 455